YÜZÜK ÖLÇÜsü

Burcu Okut Jewellery'de sipariş verdiğiniz her yüzük sizler için seçtiğiniz ölçü ile hazırlanacaktır. Siparişlerde ölçünüzü net ve doğru olarak belirtmeniz çok önemlidir.

Her bir yüzükte yapılabilecek büyütme ya da küçültme aralıkları farklılık göstermektedir.

Belirli yüzüklerde ise ölçü büyütme ya da küçültme işlemi sonradan yapılamamaktadır. Bu detaylar her ürünün kendi sayfasındaki açıklama kısmında belirtilmiştir.

Burcu Okut Jewellery sizler için belirtilen ölçü aralıklarında gerektiği taktirde aynı yüzük üzerinde 2 kez ücretsiz olarak büyütme ya da küçültme işlemi yapacaktır.

Yüzük ölçünüzden emin olmadığınız taktirde bizler ile iletişime geçebilirsiniz.

Evlilik Tekliflerinde Ölçü Nasıl Belirlenir?

Evlilik teklifi yüzüklerinde, hangi ölçü ile sipariş vereceğinizi bilemiyor olabilirsiniz. Bu oldukça sık yaşadığımız olağan bir durumdur.

Tektaş yüzüklerde bugüne kadar en fazla çalıştığımız ölçü 11’dir.

Emin olmadığınız durumlarda ortalama ölçüler ile sipariş verebilirsiniz. Burcu Okut Jewellery, yüzük ölçüsünün tam olmaması durumunda yüzüğünüz üzerinde belirli ölçü aralıklarında büyütme ya da küçültme işlemi yapacaktır. Bu işlem yüzüğün orjinalliğini bozmayacaktır.

Emin olmadığınız her durum için bizleri arayarak destek alabilirsiniz.

YÜZÜK ÖLÇÜMÜ ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Yüzük ölçüsü kişinin el yapısına, kullanılacak ele, takılacak parmağa hatta mevsimlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Gün içerisinde havanın sıcak ya da soğuk oluşu, uzun yürüyüşler ve günlük aktivitelere bağlı olarak yüzük ölçünüz 2 ölçüye kadar değişebilmektedir.

Önemli olan günün her saatinde ve her mevsimde rahatlıkla kullanabileceğiniz ortalama bir ölçü belirlemektir.

Sipariş vereceğiniz yüzüğün tasarımın ince ya da geniş oluşu da ölçünüzü belirleyecek önemli bir faktördür. Genellikle farkında olmasak da birçoğumuzun sağ ve sol el yüzük ölçüleri birbirinden farklıdır. Tektaş yüzükler genellikle sağ elde kullanılırken, alyans ve tamtur yüzükler ömür boyu sol elde kullanılırlar. Alyans siparişlerinizi sizlerin farklı bir tercihi yok ise, ömür boyu kullanacağınız sol el yüzük parmağınıza göre sipariş vermeniz daha doğru olacaktır.

Öncelikli önerimiz İstanbul Bağdat Caddesinde bulunan mağazamızda yüzük ölçünüzü aldırmanızdır. Bunun mümkün olmadığı durumlarda, ise aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz.

YÜZÜK ÖLÇÜMÜ BİLMİYORUM. NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

1. Bizleri ziyaret edemediğiniz durumlarda önerdiğimiz ilk yöntem, ulaşabileceğiniz lokal bir kuyumcudan yüzüğü kullanacağınız ele ve parmağa göre ölçü aldırmanızdır.

Yüzüğün ince ya da geniş oluşu ölçü için belirleyici bir faktördür. Yüzük ölçünüzü aldırırken bunu mutlaka belirtiniz. Yüzük ölçünüzü, Türkiye'de kuyumcularda bulunan standart yüzük ölçü halkaları ile aldırmanızı tavsiye ederiz. Mümkün olduğu taktirde yüzük ölçünüzü iki ayrı kuyumcudan teyit ettirebilirsiniz.

2. Yüzük ölçünüzü belirlemenin bir diğer yolu ise yüzük iç çapını ölçmektir. Parmağınıza tam olan bir yüzüğü, düz bir zeminde cetvel üzerine yerleştiriniz. Cetvel ile yüzüğün en geniş olduğu yeri baz alarak, iç duvardan karşı iç duvara olan mesafesini ölçebilirsiniz. Yüzük iç çapının kaç mm olduğunu belirledikten sonra, aşağıdaki tablodan hangi ölçüye denk geldiğini bulabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken nokta çapı ölçülen yüzüğün yeni alınacak yüzük ile aynı parmakta kullanılıyor ve benzer genişliğe sahip oluyor olmasıdır, ayrıca bu referans yüzük arkası açık, yamuk ve farklı bir formda olmamalıdır.

Yüzük Ölçü Tablosu

Yüzük ölçü tablomuzu kullanarak ölçünüzü bulabilirsiniz. Farklı bir ülkede ölçü aldırmanız gerekir ise öncelikle size tam olan yüzük ölçüsünün iç çapını milimetre (mm) cinsinden belirleyiniz. Bu milimetrenin Türkiye ölçüsünde kaça denk geldiğini bu tablodan bulabilirsiniz.

NELERİ ÖNERMİYORUZ?

Bilinenin aksine evde ip, kağıt gibi malzemeler ile alınan ölçüler doğru çıkmamaktadır. Sapma payı çok yüksek olan bu yöntemlerde, doğru ölçünüzden çok bağımsız sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu nedenle bu yöntemler ile ölçü alınmasını tavsiye etmiyoruz.

BİZİ ARAYIN

Siparişiniz oluştururken yüzük ölçünüzü doğru bir biçimde belirtmeniz belli yüzükler için çok önemlidir. Tasarım detayları ölçülendirmeye uygun olmayan alyanslarda daha sonradan ölçü işlemi yapılamamaktadır. Aynı şekilde Tamtur alyanslar da sonradan ölçülendirilmek için uygun değildir. Bu detaylar her ürünün kendi sayfasındaki açıklama kısmında belirtilmiştir.

Ölçünüz ile ilgili tereddütleriniz varsa lütfen bizi arayarak bilgi alınız. Yüzük ölçüsünü alırken önerdiğimiz tüm yöntemler tavsiye niteliğindedir. Sipariş esnasında ölçünüzü doğru olarak bildirmek müşteri sorumluluğu altındadır.